Legenda oz. zgodovina pravi, da je bila juršinska kotlina, ta dolina zalita z vodo in da je bilo tukaj jezero, cca. 70 hektarjev površine je bilo pod vodo. Na nasprotni strani, na majhni vzpetini so gospodje ptujski zgradili kapelo, ki je varovala prebivalce, pred turško vojsko, ki zaradi vode ni mogla vdreti iz smeri Ptuja preko vasi Gabrnika v Juršince. Na mesto kjer je nekoč stala kapela so nato zgradili današnjo cerkev in jo posvetili sv. Lovrencu. Okrog juršinske doline je gričevnat svet s trinajstimi vasmi, z bogastvi, kot so vinogradništvo, zato imamo tukaj prvo kraljico vina Slovenije, sadjarstvo(kraljica sadja) itd. V dolinah je prevladovalo poljedelstvo z živinorejo. Vasi so se zapisale z različnimi običaji, cunami kot to predstavlja srčna kraljica. Razne gospodarske dejavnosti, kot so trsničarstvo (zelena tovarna Juršinc), perutninarstvo(kraljica perutnine), kraljica lovcev, meda, grada, turizma, doma gospodinj itd. Predstavlja se tudi vas po imenu kobiloigrci (kraljice konjereje). Ljudje so se naseljevali ob potoku Krke, kjer so bili vodni mlini z žabjimi koncerti(gabrniški pukaži) in glasbeniki(kraljica glasbe).  Na močvirnatem svetu, ob vodi se imenuje vas Mostje, po domači cuni pa jim pravijo komarji. Tu je nastala kraljica vode.

Ob raziskovanju naravne kulturne dediščine je nastal muzej, ki govori o prednikih fare sv. Lovrenca. Ime muzeja pojasnjuje simboličen odziv jesenskega kraljestva narave najvišje spoštovanje dejavnosti tega kraja – spoštovanje jeseni.

Jesen izpostavljamo kot čas žetve, žanjemo kar smo pridelali skozi leto in ta bogati letni čas človeku podarja življenje, bogati podeželje in nam zagotavlja preživetje. Izpostavlja se prireditev zahvala jeseni, katero so naši predniki častili in ji bili izredno hvaležni. Na pročelju muzeja izpostavljamo srčnega zavetnika društva in slovencev Antona Martin Slomška.

Društvo je gradilo na razvoju srčne kulture in identitete kraja kar je zbrano tudi v muzeju. Z oživljanjem kulturne dediščine je tesno povezano spoštovanje domače govorice, jezika, dialekta Prlekije – Slovenskih goric.

Kraljice jeseni so posebnost saj so bile takrat edine v Sloveniji. Imajo doživljenjski staž. Nadomesti jo lahko le po imenu princesa: prva…, druga….

V muzeju je na ogled film (30 oz. 60 min), kjer se predstavlja zgodovina z vsemi zgodbami kraljic.

  • Ker je to edinstven muzej, posebnost v Sloveniji

  • Ker se tukaj predstavlja narava, kultura, življenje in delo.

  • Predstavlja se 20 kraljic, vsaka s svojo značilnostjo

  • Ker boste navdušeni nad značilnostmi Slovenskih goric s simboliko kraljic

  • Ker ohranjamo spoštovanje prednikov Sv. Lovrenca